BRAUKŠANA KARSTĀ LAIKĀ / RENAULT NORDE / Jaunumi

BRAUKŠANA KARSTĀ LAIKĀ

LAIKA APSTĀKĻU DĒĻ UZ CEĻIEM VAR RASTIES BĪSTAMAS SITUĀCIJAS UN PIEAUGT NEGADĪJUMU SKAITS. TIE DAĻĒJI NOSAKA APSTĀKĻUS UZ CEĻA, UN BIEŽI VIEN TIEK IETEKMĒTA ARĪ AUTOVADĪTĀJU UZVEDĪBA.

Daudzos pētījumos par laika apstākļu ietekmi uz satiksmes drošību tiek analizēti apstākļi uz ceļa lietus laikā. Tomēr vasaras augstā temperatūra arī var ietekmēt autovadītājus, un to nevajadzētu ignorēt. 

KĀ KARSTUMS IETEKMĒ SATIKSMES DROŠĪBU?

Karsts laiks var ietekmēt gan garīgo stāvokli, gan fizioloģisko reakciju. Augsta temperatūra rada paaugstinātu aizkaitināmību pie stūres, miegainības sajūtu un koncentrēšanās spējas zudumu. Tas ir cieši saistīts arī ar spēju vadīt automašīnu un ietekmē, piemēram, reakcijas laiku, kas var ievērojami kļūt garāks. Ilgstoša karstuma laikā braucienus parasti plānojam citos, dažkārt neierastos laikos, kas apvienojumā ar īsāku un ne tik kvalitatīvu miegu, ko izraisa augstās temperatūras naktīs, rada daudz lielāku nogurumu, esot ceļā.

KO VAR DARĪT?

Laika apstākļus mēs nevaram ietekmēt, taču varam ierobežot karstuma negatīvo ietekmi, kad esam pie stūres.

Karstās dienās optimālo temperatūru transportlīdzeklī ļauj uzturēt gaisa kondicionēšana vai ventilācija. Tomēr jāņem vērā, ka temperatūras starpība starp auto salonu un āra temperatūru nedrīkst būt pārāk liela, jo tā var negatīvi ietekmēt veselību.

Kad ārā ir karsts, sēdieties pie stūres elpojošās drēbēs no dabīgiem audumiem un gaišās krāsās. Neaizmirstiet par šķidrumu uzņemšanu un atcerieties, ka, izkāpjot no automašīnas, tajā nedrīkst atstāt ūdens pudeli tiešos saules staros, piemēram, uz priekšējā paneļa.

Automašīnu vajadzētu novietot ēnā, var noderēt paklājiņi un saulessargi. Pametot automašīnu, jāņem vērā, ka karstā laikā temperatūra aizslēgtā transportlīdzekļa salonā ir daudz augstāka nekā ārpusē, tāpēc nekādā gadījumā nedrīkst tajā atstāt bērnu, pat dodoties prom no automašīnas uz dažām minūtēm. Novietojot automašīnu ēnā vai atverot logu, temperatūra automašīnā var nedaudz pazemināties, taču šādā situācijā ar to noteikti ir par maz – maza bērna atstāšana slēgtā transportlīdzeklī pat uz īsu laiku var beigties traģiski. Šādi apstākļi ir ļoti bīstami arī mājdzīvniekiem, un iepriekš minētais attiecas arī mājas mīluļu turēšanu automašīnā karstā laikā.

PAREIZA TRANSPORTLĪDZEKĻA SAGATAVOŠANA

Karstās dienās ir nepieciešams labi funkcionējošs gaisa kondicionieris, tāpēc ir vērts pārbaudīt tā stāvokli kārtējās apskates laikā, kā arī pirms došanās atvaļinājumā.

Tāpat ir jāpārliecinās, ka automašīnas tehniskie šķidrumi ir pietiekamā daudzumā un riepās ir atbilstošs gaisa spiediens. Braukšana ar nepietiekami uzpildītām riepām palielina degvielas patēriņu un rada nevienmērīgu protektora nodilumu. Daudzi autovadītāji vasaras laikā brauc ar ziemas riepām, taču atcerieties, ka tad ziemas riepas nolietojas daudz ātrāk, tās pārmērīgi uzkarst un zaudē parametrus,” stāsta Renault Drošas braukšanas skolas direktors Ādams Bernards.

Renault Drošas braukšanas skola ir pirmā Renault zīmola braukšanas tehnikas skola pasaulē. Skola darbojas braukšanas tehnikas uzlabošanas centrā Tor Modlin. Tā piedāvā apmācības, kuras ir paredzētas klientiem ar privātām automašīnām un lieliem autoparkiem, un to mērķis ir palīdzēt izvairīties no riskantām situācijām uz ceļa. Apmācības var papildināt ar semināriem ar satiksmes psihologu, kā arī pirmās palīdzības kursiem. Renault Drošas braukšanas skola ir Polijas Braukšanas tehnikas uzlabošanas centru Ceļu satiksmes drošības partnerības dalībniece. Sīkāka informācija: szkolabezpiecznejjazdyrenault.pl